پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بمناسبت گرامیداشت روز معلم

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۹ کد : ۱۵۲۱۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۲


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، متن پیام به این شرح است:

اقرا باسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ (۱) خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ (۲) اقْرَأْ وَرَبُّکَ الْأَکْرَمُ (۳) الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ (۴) عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَم (۵)

در تلاقی شب های پر فیض قدر با سالروز بزرگداشت مقام رفیع معلم، آرزوی سلامتی و توفیق و عاقبت بخیری برای تمام معلمین عزیز دارم و امیدوارم شاهد به ثمر نشستن تلاش و کوشش شما بزرگان، در تربیت دانشجویانی خلاق، مبتکر، اخلاق مدار، پژوهش محور، ماهر و دانشمند، مستقل و خود توانمند ساز باشیم.

فرصت را غنیمت می شمارم و دغدغه مهم آموزشی خود را با شما بزرگان در میان می‌گذارم. در زمانه ای که بار فشار اقتصادی و تبعات روانی ناشی از آن، جایگاه رفیع آموزگاری را تحت تاثیر منفی قرار داده و ترازوی سنجش بخشی از مردم، به درآمد و ثروت افراد گره خورده است، اساتید دانشگاه وظیفه مهم دیگری بر دوش دارند و آن، تبیین شخصیت وارسته معلم و مقام معنوی او در هر رده و پایه است. مقام معنوی کسی که انتقال دانش را وظیفه خود می‌داند و آن را زکات علم می‌شمارد، کسی که از سلامتی خود شاکر است و بخشی از هویت اجتماعی اصلی خویش را در آموزش یافته است. برای او تعلیم و تعلم عین عبادت است و در این فعل، زیستن را تجربه می کند. او در عین حال که آموزش می‌دهد همیشه دانش آموز است، دانش خود را به روز نگه می‌دارد، توسعه فردی خود را از یاد نمی برد، به ابزارهای نوین آموزش مجهز می شود. او دغدغه اخلاق حرفه ای دارد و زندگی را وسیله تعالی روح خویش می‌داند و رزق و روزگارش را به افعال غیر اخلاقی نمی آلاید. عشق را در نوع دوستی یافته، از حصار خانه و خانواده فراتر رفته و به بندگان خدا رسیده و به فرزندان کشور خدمت و محبت می‌کند، در شخصیت آنها تاثیر می‌گذارد و در خاطرات آنها ماندگار می‌شود.

بنده به عنوان یک عضو کوچک دانشگاه، بر دستان معلمین بزرگی که به مصداق فرمایش امیر مومنان، با آموختن یک کلمه مرا بنده خویش ساخته اند، بوسه می‌زنم و برایشان پاداشی اخروی و ابدی آرزو می‌نمایم. سرفراز و پاینده باشید.

 

دکتر شهرام حبیب زاده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل


( ۱ )