آموزش همگانی فناوری اطلاعات ۳

آشنایی با کلیدهای میانبر کاربردی ویندوز

۱۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۵۶۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۵
کلیدهای میانبرها تاثیر بسزایی در سرعت عملکرد شما حین کار با محیط ویندوز دارند و می توانید در جهت حرفه ای کار کردن با ویندوزتان از آن ها بهره بگیرید! در این بخش برای شما لیستی از این میانبرهای کیبورد در ویندوز را آماده شده است . امیدوار است مورد پسند شما واقع شود.
آشنایی با کلیدهای میانبر کاربردی ویندوز

باسمه تعالی

سلام علیکم

باصلوات بر محمد و آل محمد (ص) و بااحترام، و عرض ارادت حضور همه همکاران عزیز با سومین دوره آموزش همگانی فناوری اطلاعات در خدمت شما هستیم.

جلسه امروز آشنایی با کلیدهای میانبر ویندوز

یکی از جذابیت های ویندوز این است که برای اکثر فعالیت ها یک کلید میانبر تعریف شده و به سادگی در کسری از زمان با فشردن کلیدهای میانبر ویندوز قادر خواهید بود عمل مورد نظر خود را انجام دهید اینکار موجب تسریع امور می شود. مثلا اجرای برخی برنامه ها، تغییرات جزئی، باز و بسته کردن پنجره ها و… همگی دارای کلیدهای میانبر تعریف شده ای هستند. در این آموزش (سوم) قصد داریم میانبرهای کاربردی ویندوز و عملکرد آنها را برای شما شرح دهیم. این میانبر ها می توانند در سرعت و عملکرد شما تاثیر بسزای داشته باشند. پس برای آموزش کلیدهای میانبر کاربردی در ویندوز همراه ما باشید.

 F1 راهنما.  F2 تغییر نام آیتم (های) انتخاب شد
 F3 جستجو.  F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar  F5 به روز آوری Refresh  F6 مانند کلید Tab بین اجزای مختلف پنجره جاری سوییچ می کند.  F10 پرش به منو های اصلی یک پنجره مثلFile,Edit,View, ...  F11 پنجره جاری را تمام صفحه می کند. PrintScreen  در ویندوز از کل صفحه نمایش یک عکس می گیرد و آن را در حافظه کلیپ بورد قرار می دهد و ما می توانیم در یک برنامه ویرایش عکس مثل Ms-Paint آن را Paste کنید .  Tab بین اجزای پنجره جاری سوییچ می کند . Space  در حالت مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحه جاری را به پایین می برد .مثل Page Down BackSpace  در حالت عادی یعنی در مرور ویندوز یک مرحله به بالاتر میرود (معادل Up) و در مرورگر اینترنت اکسپلورر معادل Back است.  Home رفتن به اول خط در حالت ویرایش متن و رفتن به اول صفحه در حالت مرور.  End رفتن به آخر خط در حالت ویرایش متن و رفتن به آخر صفحه در حالت مرور. PageUp  در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به بالا می رود. PageDown  در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به پایین می رود.


  ترکیبات کلید Ctrl :

Ctrl+q در بعضی از برنامه ها خروج است.
 Ctrl+w در اکثر برنامه هایی که چند فایل را باهم باز می کنند مثل Ms-Word, کلا Ms-Office , Adobe Photoshop ,Ms-internet Explorer, ... فایل باز شده جاری را می بندد.
 Ctrl+e جستجو در مسیر جاری.
Ctrl+r  تازه کردن صفحه معادل کلید F5 و Refresh
 Ctrl+y وقتی که یک عمل به عقب باز میگردیم (Undo) این کلید ها یک عمل به جلو می روند (Redo) البته در بعضی برنامه ها معمولا محصولات آفیس مایکروسافت اینگونه هستند .
 Ctrl+i باز کردن قسمت علاقه مندی هاFavorites
Ctrl+o  باز کردن فایل جدید در اکثر برنامه ها ، معادل File>Open
 Ctrl+p پرینت گرفتن در اکثر برنامه ها.
Ctrl+a  انتخاب همه آیتم ها.
Ctrl+s  در اکثر برنامه ها ذخیره فایل جاری .Save
 Ctrl+d در اینترنت اکسپلورر صفحه باز شده جاری را به علاقه مندی ها اضافه می کند (معادل Favorites>Add to Favorites) و در ویندوز هم آیتم (آیتم های) انتخاب شده را پاک می کند. 
 Ctrl+f جستجو.
 Ctrl+h معادل History (البته در ویرایشگر نوت پد معادل Find / Replace است)
 Ctrl+l در اینترنت اکسپلورر معادل File>Open است.
 Ctrl+z بازگشت به آخرین عملیات انجام شده .Undo
 Ctrl+x انتقال (برش) آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبوردCut.
 Ctrl+c کپی آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.Copy
 Ctrl+v فراخوانی آیتم مورد نظر از حافظه کلیپبورد.Past
 Ctrl+b پنجره سازماندهی علاقه مندیها (Organize Favorites) را باز می کند.
 Ctrl+n در اینترنت اکسپلورر (تقریبا تمامی مرورگرها) یک پنجره جدید باز می کند.
Ctrl+F1  در اکثر برنامه ها ی مختلف راهنمای برنامه را باز می کند .
 Ctrl+F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar در مرورگر اینترنت اکسپلورر و مرورگر ویندوز.
 Ctrl+F10 باز کردن منو های بالای پنجره برنامه ها مثل File,Edit,.. ..
 Ctrl+BackSpace موقع ویرایش متن همان کار BackSpace را انجام می دهد با این تفاوت که به جای پاک کردن کاراکتر به کاراکتر کلمه به کلمه پاک می کند.
 Ctrl+5 معادل Select All در اکثر ویرایشگر های متنی.
Ctrl+Home  درحالت ویرایش مکان نما را به اول صفحه انتقال می دهد.
Ctrl+End  درحالت ویرایش مکان نما را به آخر صفحه انتقال می دهد.
 Ctrl+Insert کپی آیتم(های) انتخاب شده در حافظه کلیپ بورد(Copy).

  ترکیبات کلید Alt :

Alt+A  باز کردن منوی علاقه مندی ها و قرار گرفتن بر روی Add to Favorites  Alt+D انتقال مکان نما به Address Bar  Alt+F4 بستن پنجره جاری.  Alt+Space Bar معادل راست کلیک بر روی نوار عنوان پنجره جاری.  Alt+Esc پیمایش بین پنجره های باز جاری.  Alt+Tab سوییچ کردن بین پنجره های باز جاری.  Alt+BackSpace در بعضی از ویرایشگرها معادل Undo عمل می کند (معمولا ویرایشگرهای قدیمی و تحت داس) Alt+Home  در مرورگر اینترنت اکسپلورر به صفحه خانگی پرش می کند.  Alt+Right Arrow معادل Forward در مرورگر ویندوز.  Alt+Left Arrow معادل Back در مرور گر ویندوز. Alt+Number  ترکیب کلید Alt به همراه زدن یک عدد از قسمت سمت راست صفحه کلید در حالت ویرایش یک کاراکتر معادل کد اسکی عدد وارد شده نمایش می دهد . مثلا اگر Alt را نگه داشته و 789 را وارد کنیم پس از رها کردن کلید Alt این کاراکتر نمایش داده می شود : • . Alt+Enter  متعلقات (Properties) آیتم(های) انتخاب شده را نمایش می دهد.  Alt+PrintScreen از پنجره جاری یک عکس تهیه می کند و به حافظه کلیپ بورد انتقال می دهد.


  ترکیبات کلید Shift :

 Shift+F10 معادل راست کلیک. Shift+Del  پاک کردن کامل آیتم (های) انتخاب شده .یعنی بدون این که به سطل بازیافت انتقال یابد پاک می شود.  Shift+tab وارونه کاری که Tab انجام می دهد. Shift+Insert  فراخوانی اطلاعات از حافظه کلیپبورد (Paste)


  ترکیبات WinKey :

WinKey باز شدن منوی Start در ویندوز.
WinKey+E باز کردن My Computer در حالت Folders.
WinKey+R باز کردن پنجره Run.
WinKey+U باز کردن پنجره Utility Manager.
WinKey+D نمایش دسکتاپ معادل Show Desktop
WinKey+F جستجو.
WinKey+Ctrl+ F جستجوی یک کامپیوتر در شبکه.
WinKey+L قفل کردن کامپیوتر .یا رفتن به حالت Swich User
WinKey+M تمامی پنجره های باز را Minimize می کند.
WinKey+Shift+ M تمامی پنجره های Minimize شده را Restore می کند.

مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه


نظر شما :