آغاز همکاری مشترک علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و جمهوری آذربایجان

۰۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۵ کد : ۸۷۲۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۶۹۴
همکاری علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان و دانشگاه پزشکی باکو در زمینه مهار بیماری‌های انگلی و عفونی آغاز شد.
آغاز همکاری مشترک علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و جمهوری آذربایجان

به گزارش وبدای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

یک هیات علمی متشکل از مقامات و مسئولان حوزه بهداشت و درمان و خدمات پزشکی جمهوری آذربایجان در سفر ۲ روزه به اردبیل، راه‌های همکاری مشترک را بررسی می کنند.

در نشست مشترک مسئولان بخش بهداشت و درمان دو طرف، ضمن تاکید بر تدریس رشته بیولوژی، در خصوص برگزاری دوره‌ها و کنفرانس‌های مشترک علمی در حوزه پزشکی نیز تاکید کردند.

دکتراخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه در جلسه مشترک با گروه علمی و مسئولان حوزه بهداشت و درمان و خدمات پزشکی جمهوری آذربایجان گفت: در ادامه همکاری های همه جانبه دوکشور، همکاری علمی بین دو کشور در زمینه پزشکی آغاز شده و در این راستا در ارتباط با بیماری‌های منتقله توسط ناقلین از جمله بیماری‌های انگلی و عفونی برنامه ریزی های همکاری بین طرفین انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تبادل علمی در زمینه مبارزه و کنترل مالاریا و لیشمانیوز را از جمله زمینه‌های مورد توافق در نشست هم اندیشی مشترک امروز اعلام کرد و افزود: در این نشست علمی، راه‌های همکاری تخصصی بین دانشگاه طب باکو و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل مورد بررسی وارزیابی عملیاتی قرارگرفت.

وی بیان کرد: در این نشست مشترک، توافق شد که دانشگاه طب باکو از تجربیات و امکانات علمی و فنی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل و نیز از دستاوردها، تجربیات و موفقیت‌های وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی ایران در زمینه کنترل بیماری‌های انگلی استفاده کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: بر اساس توافق انجام شده، ضمن انتقال تجربیات بهداشتی و درمانی ایران در زمینه کنترل و مبارزه با بیماری‌های انگلی و عفونی از جمله مالاریا و لیشمانیوز، برنامه مشترکی نیز برای کمک به مردم جمهوری آذربایجان در این زمینه انجام خواهد شد.

رئیس اپیدمیولوژی وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان و رییس دانشگاه طب باکو نیز با اشاره به آغاز همکاری متقابل بین دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و دانشگاه طب جمهوری آذربایجان گفت: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دارای استانداردهای بین‌المللی در زمینه کنترل و مبارزه با بیماری‌های عفونی و انگلی است و امیدواریم که در این زمینه خدمات فنی و علمی مناسبی را به جمهوری آذربایجان ارائه کند.

پروفسور عبادالله آقایف افزود: جمهوری آذربایجان ضمن استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، علاقه‌مند است تا همکاری لازم علمی بین دانشجویان و مجموعه عوامل بهداشت و درمان دو کشور در این زمینه صورت بگیرد.

وی با ابراز خرسندی از همکاری علمی مشترک طرفین اضافه کرد: با توجه به تجربه و تخصص طرف ایرانی و اراده لازم فی مابین، امیدواریم در سال‌های آتی، همکاری عمیقی در زمینه علوم و خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی شکل بگیرد.

پروفسور آقایف همچنین با تاکید بر ضرورت آغاز همکاری مشترک در این زمینه در مدت زمان مشخص گفت: طرف آذری در قالب این همکاری مشترک، ضمن استفاده از امکانات موجود در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، خواهان آن است که شرایط علمی برای همکاری مشترک دانشجویان و کارکنان مجموعه‌های بهداشت و درمان فی مابین فراهم شود.

وی اظهار کرد: در این قالب، امکان تحصیل و کسب تجربه برای دانشجویان پزشکی و تحقیقات علمی کارکنان مجموعه بهداشت و درمان جمهوری آذربایجان در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل را تقویت خواهیم کرد.

شایان ذکر است دانشگاه علوم پزشکی اردبیل چندین سال است که خدمات وسیعی را به هزاران تبعه جمهوری آذربایجان ارائه می‌کند و در این زمینه تعداد کثیری از اتباع این کشور همسایه ، در قالب توریسم درمانی با سفر به استان اردبیل خدمات درمانی و بهداشتی دریافت می کنند.


( ۶ )