برگزاری نشست کمیته دانشگاهی پایش و ارزیابی ایدز

۱۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۳ کد : ۸۵۵۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۵۰
نشست کمیته دانشگاهی پایش و ارزیابی ایدز با حضور اعضاء در سالن جلسه معاونت بهداشتی دانشگاه به ریاست دکتر بابک نخستین معاون بهداشتی دانشگاه برگزار شد.
برگزاری نشست کمیته دانشگاهی پایش و ارزیابی ایدز

به گزارش وب دای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:
در این جلسه گزارشی از اقدامات بعمل آمده در خصوص مراقبت و درمان ایدز در سال 98 ارائه شد و تقویت و تشدید برنامه چهارم استراتژیک ایدز و انتظارات از دستگاههای اجرائی مرتبط و برنامه جهت تحقق هدف نهایی برنامه و تقویت همکاریهای بین بخشی مورد تاکید قرار گرفت.
معاون امور بهداشتی دانشگاه دکتر نخستین افزود: در سال 98 برنامه مراقبت و درمان ایدز از برنامه های اولویت دار این معاونت بوده و یکی از اولویت برنامه مراقبت و درمان ایدز در استان، تقویت و تشدید فعالیت های اطلاع رسانی عموم و همچنین بیماریابی و غربالگری در زندانها، کمپ های ترک اعتیاد و مراکز درمان سوء مصرف مواد (MMT) و مراکز کاهش آسیب (DIC)، مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری بوده و در اجرای این برنامه تعداد 18053 تست تشخیص سریع تهیه شده و از اول سال 98 ده مورد بیمار مثبت جدید شناسایی و تحت مراقبت و شروع درمان شده اند در بررسی های بعمل آمده موارد مثبت افرادی بودند که رفتارهای پر خطر داشته اند. و بعلت اعتیاد تزریقی، از سرنگهای مشترک استفاده میکردند و یا روابط جنسی نا سالم و بدون محافظت شده داشته اند.
وی با اشاره به تغییر کاملا محسوس روشهای انتقال بیماری ایدز و ضرورت اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم افراد و جامعه توسط متولیان سلامت استان از خطرات بیماری ایدز  گفت: با توجه به تغییر الگوی انتقال بیماری از اعتیاد تزریقی به روابط جنسی، لازم است آموزش و اطلاع رسانی عموم با کمک و همکاری عوامل موثر برنامه و متولیان سلامت استان بویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش و دانشگاهها صورت گیرد و و مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری برای مراجعه افرادیکه که رفتارهای پرخطر و احتمال ابتلا داشته اند جهت اطمینان از سالم بودن و بررسی و شماوره معرفی کردند.
دکتر بابک نخستین معاون امور بهداشتی افزود: یکی از ساده ترین راه تشخیص ایدز استفاده از تست تشخیص سریع ایدز است که در کلیه مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در شهرستانهای استان به صورت رایگان صورت می گیرد.