‍پیام دکتر بابک نخستین معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بمناسبت ۹ مهر ماه ، روز جهانی سالمندان

۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۰۸:۱۵ کد : ۸۴۶۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۸۶
‍پیام دکتر بابک نخستین معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بمناسبت ۹ مهر ماه ، روز جهانی سالمندان

۹ مهر ماه مصادف با اول اکتبر روز جهانی سالمندان می‌باشد. از نظر گروه های سنی سن بالای ۶۰ سال را گروه سالمندان تشکیل می‌دهد.

از نظر امید به زندگی در سال قبل در مردان امید به زندگی ۷۲/۵ و در گروه جنسی زنان این رقم ۷۶ سال محاسبه شده است که در این گروه نسبت به سالهای قبل حدود ۲:سال ارتقا وجود دارد.

عمده بیماری های غیر واگیر قلبی عروقی ، دیابت و بیماری های مفصلی ناتوان کننده و مهمتر از آنها سرطانها در این گروه سنی شیوع قابل توجهی دارند. همچنین از نظر اختلالات روان نیز این گروه سنی بسیار آسیب پذیر هستند.

در حال حاضر شیوع افسردگی در جمعیت زنان سالمند تا ۴۰ درصد نیز افزایش یافته و در کل زنان افسرده ۱/۵ برابر مردان سالمند مبتلا به افسردگی هستند.

در سال ۹۷ حدود ۱۳ درصد جمعیت جهان و ۹/۴ درصد جمعیت کشورمان سالمند بوده و این رقم برای استان اردبیل ۱۰/۱ درصد و بالاتر از متوسط کشوری می‌باشد.

از نظر شهرستانی دو شهرستان نیر و کوثر با درصد بالای ۱۵ درصد سالمندی نسبت به شهرستانهای دیگر مشکلات عمده تری دارند.

شیب رو به رشد هرم سنی کشور حاکی از آن است که در ۲۰ تا ۳۰ سال آتی این درصد به رقم بالای ۲۵ نیز خواهد رسید و این زنگ خطری است برای سیاستگزاران سلامت کشور که از نظر پیشگیری و آمادگی خدمات بهداشتی و درمانی به این گروه برنامه ریزی های جامعتری از نظر آموزش و ارتقای خود مراقبتی به گروههای سنی جوانان و میانسالان داشته باشند و این امر بدون عزم ملی و مشارکت عمومی میسر نخواهد بود.


( ۱ )