گفتگوی ویژه خبری آقای دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت با شبکه دو سیما

۱۸ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۲ کد : ۷۵۲۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۱۳
بسیج ملی کنترل فشار خون و اقدامات وزارت بهداشت و درمان در راستای پیشگیری
گفتگوی ویژه خبری آقای دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت با شبکه دو سیما

جایگاه کنونی طرح تحول سلامت
در شرایط سخت کنونی حمایت دکتر روحانی رئیس جمهور از بخش سلامت بی نظیر است
رئیس بانک مرکزی و همکارانشان در شرایط کنونی مارا تنها نگذاشتند و اولویت اول آنها تهیه داروست

وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما(1):

30 درصد از جمعیت 30 تا 70 سال کشور مبتلا به پرفشاری خون هستند.

جمعیت هدف ما 50 درصد از افراد 30 تا 70 سال کشور معادل 20 میلیون نفر بود.

در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، با 40 هزار پایگاه و مشارکت دستگاه های مختلف، فشارخون 30 میلیون و 500 هزار نفر ثبت شد.

انتظار داشتیم که حداقل 2 میلیون بیمار جدید پرفشاری خون در کشور در طول این طرح شناسایی شوند که در این طرح 2 میلیون و 600 هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

30 درصد از جمعیت ثبت شده در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در مرحله پیش فشارخون بالا قرار دارند که به شیوه زندگی، کم تحرکی و مصرف نمکی مربوط می شود.

مراجعه و استقبال مردم از این طرح بی نشیر بود و اجرای آن در دنیا برای چنین حجمی از جمعیت، بی سابقه بود.

از تمام کادر بهداشتی و درمانی و مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و غیردولتی و دستگاه های مشارکت کننده، تشکر می کنم.

صدا و سیما و مراکز استانی صدا و سیما، کمک بسیار زیادی به افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری پرفشاری خون و مراجعه مردم به پایگاه های ثبت فشارخون، داشت.

وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما(2):

طرح تحول سلامت به دلیل فراهم نشدن مقدمات آن مانند پرونده الکترونیک سلامت، راهنماهای بالینی، نظام ارجاع و پزشکی خانواده، با مشکلاتی روبرو شد.

تا هفته گذشته 10 هزار میلیارد تومان از سازمان تامین اجتماعی طلب داشتیم که 3 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شد و با در نظر گرفتن خدمات جدید ارائه شده، 8 هزار میلیارد تومان از این سازمان بیمه گر، مطالبه داریم.

بیمه سلامت با وجود اضافه شدن 400 درصدی بودجه نسبت به سال 91 برای پرداختی به مراکز درمانی و داروخانه ها با مشکلاتی روبرو بود که افزایش فاصله پرداختی این بیمه موجب ایجاد مشکلات نقدینگی در دانشگاه های علوم پزشکی شد.

3 بسته اصلی طرح تحول نظام سلامت یعنی کاهش پرداختی از جیب بیمار، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری تیم پزشکی در مناطق کمتر برخوردار را به شدت دنبال می کنیم و ایستاده ایم که خدشه ای به آن وارد نشود.

علیرغم تنگناهای اقتصادی دولت تلاش می کنیم که پرداختی از جیب بیماران افزایش نیابد بلکه کاهش پیدا کند و تا پایان سال 99 به حدود 25 درصد برسد.

فاز دوم طرح تحول نظام سلامت، تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری است.

مردم تخلفات حوزه سلامت را به سامانه 190 وزارت بهداشت که به صورت شبانه روزی فعال است، گزارش کنند تا بلافاصله پیگیری شود.

با همکاری سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی، با تخلفات حوزه پزشکی برخورد می کنیم اما آنها را رسانه ای نمی کنیم.

در حرفه پزشکی هم مانند سایر حرف ممکن است فرار مالیاتی وجود داشته باشد اما نباید به گونه ای وانمود کنیم که فقط پزشکان، فرار مالیاتی دارند.

نصب دستگاه کارتخوان در مطب های پزشکی در محدوده اختیارات سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی است.

همکاران پزشک ما در بخش دولتی قبل از دریافت حقوق، مالیات و سایر کسورات را پرداخت می کنند و برای آنها حتی در مناطق محروم و کمتر برخوردار، سقف پرداختی هم گذاشته ایم.
وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما(3):

از روز اول به دانشگاه ها اعلام کردیم که واردات تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارند، ممنوع است و به داروهایی وارداتی که مشابه داخلی دارند نیز اجازه واردات نمی دهیم.

علیرغم فشارهای اقتصادی و تحریم های ظالمانه اما هیچ کمبودی در داروهای اساسی و حیاتی نداریم.

حمایت دکتر روحانی از حوزه سلامت و حساسیت وی نسبت به این حوزه، بی نظیر است.

اولویت اول دولت، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی است.

در شرایط جنگ اقتصادی، سهم سلامت از GDP قابل توجه است اما باید به سراغ کیفی کردن خدمات و منطقی کردن هزینه ها برویم.

با اجرای پرونده الکترونیک سلامت، راهنماهای بالنی و سطح بندی خدمات و نظام ارجاع، می توانیم هزینه های نظام سلامت را حداقل 25 تا 30 درصد کاهش دهیم.

تعرفه بخش دولتی در سال جاری 10 درصد افزایش یافت اما مواد غذایی و مصرفی مورد نیاز بیمارستان برخی 200 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته اند.

اکثریت قاطع همکاران پزشک ما، تعرفه ها را رعایت می کنند اما با موارد تخلف نیز به شدت و با سرعت برخورد می کنیم.

وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما(پایانی):

تا 3-2 سال آینده، نیاز مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور به نیروهای حوزه پزشکی، برطرف می شود

به عنوان وزیر بهداشت به هیچ عنوان زیرفشار برای جابجایی و انتقال افراد پذیرش شده با سهمیه 30 درصد بومی به مناطق برخوردار، نمی روم.

استراتژی ما برای تامین نیازهای مناطق محروم کشور، ادامه پذیرش سهمیه 30 درصد بومی، اصرار به ماندگاری این افراد در مناطق مورد تعهد و همچنین ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری و ماندگاری در مناطق محروم است.

میزان دریافتی پزشکان در بخش دولتی و خصوصی بهم نزدیک تر می شود و علاوه بر این، سیستم پرداخت در حوزه سلامت از فی فور سرویس به سمت DRG تغییر می کند که در این سیستم، درآمد گروه پزشکی مورد نظر است.

فشار کاری بسیار سنگینی به پرستاران وارد می شود که باید از آنها تقدیر کنم و معوقات آنها گاهی تا 17 ماه با تاخیر پرداخت می شود اما یک روز هم ما و مردم را تنها نگذاشتند.

در حال دریافت مطالبات خودمان از سازمان های بیمه گر هستیم تا فاصله پرداختی به پرستاران را کاهش دهیم و مجوز استخدام 20 هزار نفر در وزارت بهداشت اتحاذ شده که حداقل 17 تا 18 هزار نفر از آنها، نیروی پرستاری هستند که در سال 98 و 99 به کار گرفته می شوند.

یکی از بزرگترین گام هایی که باید با کمک برداریم، کاهش هزینه های نظام سلامت با تکیه بر تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری است.

اولین گام ما در فاز دوم طرح تحول نظام سلامت، اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بود اما در مرحل بعدی، برای پیشگیری از دیابت، بیماری های روان و در مجموع بیماری های غیرواگیر، برنامه ها و طرح های ملی داریم تا بار نظام سلامت از دوش مردم و دولت برداشته شود.


( ۱ )