۱۸ اردیبهشت؛ روز جهانی تالاسمی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۷ کد : ۶۷۴۳ اخبار کوتاه تصویری
تعداد بازدید:۱۱۴
۱۸ اردیبهشت؛ روز جهانی تالاسمی

بیماری تالاسمی ماژور یک بیماری با علائم شدید و عوارض زیادی بوده و باعث تحمیل هزینه بالا برای بیمار و خانواده و جامعه می‌گردد. به این دلایل بایستی کلیه داوطلبین ازدواج قبل از جاری شدن صیغه محرمیت یا عقد شرعی برای انجام آزمایشات تشخیصی تالاسمی مراجعه کنند. در واقع این عمل باید بعنوان اولین اقدام قبل از تدارک مراسم ازدواج انجام گیرد تا از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور پیشگیری گردد.

ضروری است بدانیم در هنگام انجام آزمایش تشخیص تالاسمی قبل از ازدواج چنانچه با انجام آزمایش اول تشخیص قطعی حاصل نشود ممکن است لازم باشد زوجین داوطلب ازدواج به مدت چند ماه تحت آهن درمانی قرار گرفته و سپس آزمایش‌های تکمیلی بعمل آید. بنابراین افراد باید همه اقدامات و تصمیمات دیگر را برای مراسم ازدواج به بعد از کسب نتایج آزمایشات نهایی تشخیص تالاسمی موکول نمایند.

ناقل تالاسمی هیچ مشکلی ندارد. اهمیت ناقل بودن زمانی است که همسر انتخابی وی نیز ناقل است و چنانچه هر دو نفر (زوج و زوجه) ناقل باشند بایستی پیش از هر اقدامی مشاوره تالاسمی در مرکز بهداشتی درمانی ویژه مشاوره تالاسمی که در هر شهرستان به این منظور اختصاص یافته انجام شده و در صورت تصمیم به ازدواج جهت انجام مشاوره ژنتیک به یکی ازآزمایشگاههای معتبر مراجعه شود.